Linka 199

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

nejčastější zdroje článků

Italská móda po letech útlumu roste, loni se za ni utratilo zhruba 1,7 bilionu korun

V úterý končí jeden z největších týdnů módy - Milan Fashion Week. Italský módní trh roste, tržby se v minulém roce pohybovaly okolo 64,5 miliardy eur. Vláda vidí v módě potenciál, plánuje proto do příštího roku investovat do všech módních výrobků "Made in Italy".

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Příchod roku 2016: Oslavy na pláži i hrozba teroristického útoku v Mnichově

Svět má za sebou silvestrovské a novoroční oslavy, které provázela mimořádná bezpečnostní opatření vyvolaná obavami z možnosti teroristických útoků. Například Paříž nebo Brusel odvolaly tradiční ohňostroje. Novoroční oslavy v německém Mnichově zastínila hrozba bezprostředního teroristického atentátu.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Výlov kaprů, vánoční atmosféra, ale i radostná výhra hokejistů na Ruskem

Gorilí sameček Nuru oslavil 20. prosince v pražské Zoologické zahradě třetí narozeniny. Čeští hokejoví reprezentanti oslavili v uplynulém týdnu své vítězství nad Ruskem. Čínu zavalil smog a byl dokonce vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Konec války se přiblížil. Mocnosti se shodly na rezoluci o Sýrii, mírová jednání začnou v lednu

Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN se podle zdrojů BBC dohodlo na řešení syrského konfliktu. Návrh rezoluce by měly přijmout všichni členové Rady bezpečnosti ještě v pátek. Jednání o míru by tak měla začít v lednu.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Téměř 200 zemí schválilo pařížskou dohodu o klimatu. Chtějí udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia

Zástupci 196 zemí na pařížské konferenci OSN o ochraně klimatu schválili novou dohodu. Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší. Nyní budou jednotlivé země ratifikovat znění dohody.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Ondřej Soukup: Proces se Sencovem se stal symbolem, může ale...

Ukrajinský režisér Oleg Sencov dostal za údajnou přípravu teroristických útoků 20 let. Sencov

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Obří ruské manévry: Na lodích i v tancích, s čínskou armádou i...

Největší společné manévry v moderní historii pořádá Rusko společně s Čínou v Japonském moři. Účastní. se konají vojenská cvičení čistě.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Půl roku vězení, pokuta a zabavení výdělku. Británie zpřísní tresty...

Už na podzim spolu s novým imigračním zákonem britská vláda zpřísní tresty za práci nelegálních imigrantů. Snaží

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Byznys a dekadence v poušti. Začíná Burning Man, oblíbený...

V Nevadě začíná týdenní festival plný masek, alegorických aut či impozantních soch. A. ho desetitisíce lidí včetně nejúspěšnějších podnikatelů Silicon Valley.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Polský prezident Duda: NATO by mělo vyslat jednotky na svou...

Severoatlantická aliance by měla vyslat jednotky na východní hranici, to si myslí nový polský prezident Andrzej Duda. Polská. si při rozhovoru.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Mrtvých běženců bylo v nákladním autě 71, včetně osmi žen a čtyř...

V nákladním autě v Rakousku bylo 71 těl běženců, z toho bylo 59 mužů, osm žen a čtyři děti. Policie. se, že uprchlíci se v chladírenském voze udusili. Po

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Dění v Řecku vyvolává pochyby o demokracii v eurozóně, píše...

Cílem eura nebylo odstranit možnost, aby si lidé v jednotlivých zemích suverénně zvolili jakýkoliv ekonomický systém, který chtějí. Eurozóna. pravda, že.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Brusel věří Řecku, že splní sliby bez ohledu na volby. Rebelové ze...

Prezident Řecka pověřil sestavením nové vlády Evangelose Meimarakise, lídra strany Nová demokracie. Na. její představení má tři dny. Mezitím

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Vědci objevili jeskyni pod mayskou pyramidou. Při obřadech se do...

Mexičtí archeologové během průzkumů zjistili, že mayská svatyně El Castillo byla nejspíš postavena nad rozlehlou dutinou ve vápencové skále. Tyto

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Britové dostanou do žil polskou krev. Hromadným dárcovstvím...

Protest polské menšiny v Británii se změnil v masovou akci darování krve. Polština. si stěžují na diskriminaci a útoky nacionalistů.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Černé skříňky ruského letounu zaznamenaly explozi bomby, tvrdí...

Zvuk, který je slyšet v poslední vteřině záznamu černých skříněk ruského letadla, jež spadlo v Egyptě, je podle vyšetřovatelů exploze bomby. V

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Nad Novou Guineou se zřítilo indonéské letadlo s 54 lidmi. Po...

Nad ostrovem Nová Guinea se zřítilo letadlo společnosti Trigana s 54 lidmi na palubě. Kontakt. byl přerušen po půl hodině po startu. Na

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Podle Merkelové migrace zaměstná EU více než Řecko. Volá po...

Otázka migrace zaměstná Evropskou unii více než Řecko nebo stabilita eura, myslí si německá kancléřka Angela Merkelová. Podle. akci vyzvala i OSN.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Trump: Je třeba nasadit americké vojsko v boji proti Islámskému...

Jednička republikánské prezidentské kandidátky Donald Trump poprvé uvedl své priority v zahraniční politice. Podle. smlouvu s Íránem označil.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Kiska: Pokud Evropa nezvládne příliv menšího počtu uprchlíků než...

Slovenský prezident Andrej Kiska vystoupil na ekonomické konferenci Tatra Summit v Bratislavě. Příliv. že sílící nacionalistická rétorika může členské státy.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Tomáš Bella: Neznám muslima, který by chtěl islamizovat Evropu...

Slovenský novinář Tomáš Bella strávil týden mezi běženci v Itálii. A. stal se z něj radikál, tvrdí. V

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Amazon "ždímá" zaměstnance v kancelářích, tvrdí reportáž...

Deník New York Times popsal pracovní podmínky a tlak na výkon bílých límečků, kteří pracují až 80 hodin týdně. Zaměstnanci. USA se.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Saúdskou Arábii ohrožuje nákaza MERS. Za týden zemřelo patnáct...

Od roku 2012 zemřelo celosvětově na tuto nákazu více než 500 lidí. Většina. právě v Saúdské Arábii. Nyní. během týdne přibylo dalších 15 mrtvých. MERS

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Rakouská policie našla desítky mrtvých uprchlíků v autě. Na dálnici...

Mrtvé uprchlíky rakouská policie objevila na východě země nedaleko hranic s Maďarskem. Podle. rakouské ministryně vnitra je obětí mezi 20 až 50. Běženci

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Zahraničí - Hospodářské noviny (Ihned.cz

Zprávy ze zahraničí. Politika. světové dění, kauzy, analýzy a komentáře.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Američané oslaví Den díkuvzdání. Krocani se prodávají po desítkách milionů

USA zachvátila tradiční horečka v souvislosti se Dnem díkuvzdání. Svátkem, který se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu, vzdávají lidé vděk Bohu. Ve velkém se shání krocaní maso, základ svátečního pokrmu. Podle statistik chovatelů zkonzumovali loni Američané jen během Dne díkuvzdání 46 milionů krocanů a krůt.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

USA schválily prodej geneticky modifikovaných lososů. Budou rychle růst a na pultech se objeví do dvou let

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil prodej prvních geneticky modifikovaných živočichů - lososů. Tyto ryby dorůstají skoro dvakrát rychleji než lososi žijící volně a jsou méně náchylné k nemocem. Aby se nemohly křížit s lososy z volné přírody, půjde jen o sterilní samičky. Jedním z důvodů chování těchto lososů je hrozba vyhubení těchto ryb z oceánů.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Rudé masky, klauni i mimoňové. V Kolíně nad Rýnem zahájili karnevalovou sezonu

Festivalová sezona v Kolíně nad Rýnem propuká každoročně 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Tradiční slavnosti vrcholí "bláznivými dny" (Weiberfastnacht) v únoru. Historie slavností má v tomto německém městě dlouhou tradici. První organizovaný karneval se zde konal už v roce 1736 na náměstí Neumarkt.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Vzácný diamant Blue Moon se prodal za rekordních 1,2 miliardy korun. Sběratel o něj bojoval osm minut

Aukční síň Sotheby's v Ženevě vydražila za rekordních 1,2 miliardy korun modrý diamant s názvem Blue Moon, který se našel v jihoafrickém dole Cullinan. Vzácný diamant měl před broušením a leštěním váhu 29,6 karátu. Nyní má 12,03 karátu. Novým majitelem je podle Sotheby's soukromý sběratel z Hongkongu. S dalším zájemcem na telefonu prý o kámen bojoval osm minut.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Německo bude letošní uprchlická krize stát 570 miliard korun. Peníze půjdou na ubytování i kvalifikační kurzy

Zástupci mnichovského ekonomického institutu Ifo uvedli, že uprchlíci budou jen letos stát Německo 21 miliard eur (570 miliard korun). Podle člena institutu může vlna migrace přesto vynést čistý zisk, důležité je integrovat běžence na pracovní trh. V Německu je nadále zhruba 600 000 volných pracovních míst. Na ně je ale často vyžadována dostatečná kvalifikace.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Ve Švýcarsku se draží ojedinělá kolekce hodinek Swatch

Aukční síň Sotheby's v Ženevě příští týden vydraží unikátní kolekci švýcarských hodinek Swatch. Hodinky pocházejí ze sbírky Marlyse Schmidové a Bernarda Mullera, která zahrnuje tisíc hodinek. Je mezi nimi i 380 prototypů. Schmidová a Muller byli designéři prvních modelů hodinek Swatch.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Čeští vojáci v Afghánistánu čelili na konci loňského roku útoku povstalců

Útok na českou hlídku povstalci uskutečnili 29. prosince. Armáda z bezpečnostních důvodů zveřejňuje podrobnosti o útocích později. Na vojáky povstalci stříleli protitankovými granáty a samopaly. Žádný z nich nebyl zraněn. Povstalce vojáci zadrželi spolu s afghánskou policií.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Rakousko zpřísní azylové podmínky. Nově uprchlíci získají azyl jen na tři roky

Kvůli uprchlické krizi Rakousko změní své azylové podmínky. Žadatelům začne udělovat pouze tzv. dočasný azyl. Po uplynutí lhůty povolení k pobytu automaticky vyprší. Nová omezení se budou týkat i sjednocování rodin uprchlíků.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Vatikán vyšetřuje únik důvěrných informací. Obviněni jsou dva členové papežské komise

Ve Vatikánu prokuratura obvinila dva členy papežské komise z toho, že se nabourali do počítače hlavního auditora a informace pak předávali novinářům. Zatčenými jsou vysoce postavený španělský duchovní a laická členka komise. Vyšetřování prý souvisí s plánovaným vydáním dvou knih zaměřených právě na vatikánskou finanční správu. Vatikán chce vydání knih zabránit.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

V říjnu připlulo do Evropy rekordních 218 tisíc migrantů, více než za celý loňský rok

V říjnu připlulo do Evropy přes Středozemní moře 218 394 uprchlíků. Nejvíce jich připlulo do Řecka, a to i navzdory zhoršenému počasí. Většina migrantů pokračuje z Řecka po takzvané balkánské trase přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko dále do Rakouska a Německa.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Pokud autokratický Erdogan neubere, budou to pro Turecko těžké roky, píší média

Prezident Erdogan získal zpět svou většinu, Turecko ale na cestě k ní utrpělo značné ztráty, komentuje výsledky voleb britský The Guardian. Autokratické sklony tureckého prezidenta se nezdají ani opozici, ani zahraničním médiím. Nyní se Erdogan musí rozhodnout, zda bude dál prosazovat své názory silou, nebo uzná, že Turci si ve svém čele nepřejí "všemocného sultána".

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Egypťané nepovolili vzlet dalšímu ruskému letadlu s turisty. Zablokovali ho auty

Posádka ruského letadla byla připravená k odletu, od egyptského řízení letového provozu ale nedostala povolení k vzletu. Místním pracovníkům se nelíbil především technický stav letadla. Egypťané dokonce obklíčili letadlo auty, aby stroj nemohl vzlétnout.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Letadlo ČSA muselo nouzově přistát na amsterdamském letišti. Kvůli problému s motorem

Problém s pravým motorem měl Airbus ČSA na trase z Amsterdamu do Prahy. Letoun nouzově přistál na amsterdamském letišti. Všichni cestující jsou v pořádku. Stroj zkoumají technici.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Volby v Ázerbájdžánu ovládla strana prezidenta. V parlamentu zabere většinu křesel

Vládnoucí strana Nový Ázerbájdžán prezidenta Alijeva obsadí po volbách většinu křesel v parlamentu. O vítězství strany se nepochybovalo. I proto většina opozice parlamentní volby bojkotovala. OBSE kvůli nevhodným podmínkám dokonce odmítla poskytnout pozorovatele.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Letadlo bylo ve vynikajícím stavu, za pád mohou "vnější vlivy", tvrdí ruské aerolinky

Letoun, který se v sobotu zřítil s 214 lidmi na palubě, byl prý ve vynikajícím technickém stavu a rozpadl se "působením zvenčí", uvedly ruské aerolinky. Do Ruska byla zatím převezena těla 144 objevených obětí leteckého neštěstí. Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia se v sobotu zřítil na Sinajském poloostrově.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Jak Španělsko před lety zvládlo uprchlickou krizi? Vracelo migranty a spolupracovalo se zeměmi, odkud přišli

Na Kanárské ostrovy v roce 2006 dorazilo téměř 40 tisíc lidí. To vyburcovalo španělskou vládu ke změně migrační a zahraniční politiky. Madrid do řešení uprchlické krize zapojil především země původu a tranzitní státy. Posílil rozvojovou pomoc, ve spolupráci s africkými státy spustil společné námořní operace. Španělsku se osvědčila kruhová migrace, kdy lidé za prací do země přijíždí jen na předem danou dobu.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Letadlo se po pádu rozlomilo na dvě části. Jedna shořela, další se roztříštila o skálu

Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia se v sobotu zřítil na Sinajském poloostrově. Na palubě letounu bylo 217 pasažérů a sedm členů posádky. Zřejmě všichni zahynuli. Černé skříňky z letounu byly nalezeny již v sobotu a v neděli je začali zkoumat v Káhiře ruští a egyptští experti.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Ruský úřad zastavil lety všech strojů Airbus A321 firmy Kogalymavia

Prezident Putin kvůli havárii letounu Airbus A321 vyhlásil v Rusku na neděli státní smutek. Těla ruských obětí by měla být do Petrohradu převezena v neděli večer nebo v pondělí ráno. Nyní se do města sjíždí rodiny obětí. Památku obětí neštěstí ruského letounu v Egyptě se podle agentury AFP rozhodli uctít i někteří Kyjevané.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Stroj se rozpadl už za letu ve velké výšce, říká šéf ruské agentury pro leteckou dopravu

Ruští, egyptští i francouzští vyšetřovatelé zkoumají, proč se v sobotu zřítilo ruské letadlo. Islámští radikálové tvrdí, že letoun sestřelili, ale odborníci takovou možnost odmítli. Kloní se ke dvěma hypotézám: podle nich může za neštěstí buď technická závada, nebo výbuch bomby ukryté na palubě.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Německo letos očekává milion žadatelů o azyl. Bavorská CSU hrozí odvoláním Merkelové

Podle očekávání německé vlády do země v letošním roce přijde milion žadatelů o azyl. Šéfové vládních stran v neděli jednají o řešení uprchlické krize. Mezi CDU a CSU panuje kvůli běžencům mimořádné napětí, protože většina uprchlíků přichází do Německa přes rakousko-bavorskou hranici.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Parlamentní volby v Turecku vyhrála prezidentova AKP. Na jihovýchodě země už se proti výsledkům demonstrovalo

V neděli se v Turecku konaly předčasné parlamentní volby. Vyhrála je proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil prezident Erdogan. AKP po volbách získala v parlamentu absolutní většinu, bude tak moct opět vládnout sama.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Při útoku islamistů na hotel v Mogadišu zemřelo nejméně 12 lidí

Při nedělním útoku na hotel Sahafi v centru somálského hlavního města Mogadišu zemřelo nejméně dvanáct lidí. U vchodu hotelu útočníci nejdříve odpálili dvě nálože. Potom v budově bojovali s bezpečnostními silami, které je okolo poledne zneškodnily. Mluvčí islamistické milice Šabáb agentuře Reuters sdělil, že útok uskutečnili bojovníci z jeho organizace.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Na Texas udeřila v sobotu další tři tornáda. Hasiči zasahují kvůli záplavám

Texas se potýká s tornády již druhý den. V sobotu zasáhla Texas tři tornáda. V souvislosti s tím se objevily i silné deště a nebezpečné záplavy. V pátek zemřeli při záplavách nejméně tři lidé, v sobotu byla objevena další dvě mrtvá těla.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Texas zasáhla v sobotu další tři tornáda. Hasiči zasahují kvůli záplavám

Texas se potýká s tornády již druhý den. V sobotu zasáhla Texas tři tornáda. V souvislosti s tím se objevily i silné deště a nebezpečné záplavy. V pátek zemřeli při záplavách nejméně tři lidé, v sobotu byla objevena další dvě mrtvá těla.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

OSN a Červený kříž vyzvaly k zastavení válek a pomoci uprchlíkům. Dohoda o Sýrii se nemá zastavit na Asadovi

Zastavte války, respektujte mezinárodní právo a pomáhejte uprchlíkům, vyzvali v sobotu šéfové OSN a Mezinárodního výboru Červeného Kříže Pan Ki-mun a Peter Maurer. Dohoda o Sýrii se podle šéfa OSN nemá zastavit na neshodách o budoucnosti tamního prezidenta Bašára Asada. "Nestabilita narůstá a zvyšuje se lidské utrpění," řekl Maurer.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Útoky ruské a syrské armády si za poslední den vyžádaly 64 mrtvých. Na Islámský stát útočilo Turecko

Nálety ruského letectva a útoky syrské armády v provincii Halab si za posledních 24 hodin vyžádaly přes 60 mrtvých, téměř polovinu z toho tvořily děti. Turecko v sobotu útočilo na Islámský stát. Podle Lékařů bez hranic zemřelo při pátečním útoku syrské armády ve městě Duma nejméně 70 lidí a 550 zraněných.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Vyšetřovatelé prohledali kanceláře aerolinek Kogalymavia. Už dříve měly problémy s bezpečnostními pravidly

V sobotu se v centrální části Sinajského poloostrova zřítil ruský dopravní letoun společnosti Kogalymavia. Na palubě bylo 224 lidí, nepřežil nikdo. Aerolinky jsou teď vyšetřovány kvůli dodržování letových bezpečnostních pravidel. Už v minulosti s nimi měla společnost problémy.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Řecko a Německo hlásí příchod dalších tisíců migrantů. U Lesbosu se s uprchlíky potopily dvě lodě

Do Řecka v uplynulých 24 hodinách připlulo téměř 8 700 uprchlíků. U řeckého ostrova Lesbos se s běženci potopily dvě lodě. Proud uprchlíků neustává ani na přechodech z Rakouska do Bavorska, v pátek jich prý přešlo do Dolního Bavorska více než 5 500. Starosta Lesbosu vyzval, aby uprchlíky snažící se dostat do Evropy začaly z Turecka do Řecka přepravovat trajekty.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Hurikán si pohrál s benzinkou, myslivci stříleli divočáky. A další nejlepší snímky týdne

Prohlédněte si výběr z nejlepších fotografií uplynulého týdne. Halloween oslavovali nejen Američané, ale i Japonci. Brno překvapilo provokativní sochou koně s Joštem Lucemburským. V bývalém letišti Tempelhof v Berlíně se ubytovali uprchlíci.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Evropa zastavila většinu sankcí vůči běloruským firmám a politikům. Zlepšila se prý lidská práva

Evropská unie pozastavila sankce vůči třem běloruským firmám a 170 Bělorusům, včetně autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. V platnosti zůstává embargo na dodávky zbraní a také sankce pro čtyři členy Lukašenkových bezpečnostních služeb. S rozhodnutím EU nesouhlasí část běloruské opozice.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Z 224 lidí na palubě nepřežil pád ruského letadla na Sinaji nikdo. Část pozůstalých se chystá k místu havárie

Ruský letoun se v sobotu zřítil v centrální části Sinajského poloostrova. Letadlo mířilo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Ruska, na jeho palubě byli převážně ruští turisté. Podle egyptských zdrojů šlo o charterový let s 217 cestujícími a sedmi členy posádky. Pád letadla s 224 lidmi je zřejmě nejhorší nehodou v historii ruského letectví.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

V hudebním klubu v Bukurešti se vzňala pyrotechnika. Při požáru zemřelo 27 lidí, 180 lidí utrpělo zranění

Nejméně 27 lidí zemřelo při pátečním požáru na koncertu metalové skupiny v hudebním klubu v Bukurešti, dalších 180 lidí bylo zraněno. Po explozi pyrotechniky vypukl požár, prchající hosté v panice ucpali podle agentury DPA jeden ze dvou východů, který byl jako jediný průchozí. "Vypukl naprostý chaos, lidé po sobě šlapali," řekl jeden z účastníků akce televizi Digi 24.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Turecká armáda zadržela skupinu bombových útočníků, kteří v zemi chystali útoky

Turci se v červenci aktivně zapojili do bojů proti radikálům z IS. Zaútočili také na pozice syrských Kurdů a Stranu kurdských pracujících v severním Iráku. Turecké síly zároveň provedly řadu razií ve své zemi.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Světové mocnosti ve Vídni jednaly o budoucnosti Sýrie. Na osudu prezidenta Asada se neshodly

Ve Vídni se setkali představitelé 17 zemí, které se zabývají krizí v Sýrii. Shodli se na tom, že by země měla být jednotná a neměla by být vázána na žádné náboženství. "Osm hodin závažných syrských rozhovorů ve Vídni. Byly náročné, ale konstruktivní," uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Rusko a Saúdské Arábie si na jednáních vyměnily seznamy syrských opozičních skupin, které chtějí zapojit do rozhovorů.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Americká televize odvysílá vymítání démonů v přímém přenosu. V domě, který inspiroval román Exorcista

V USA se před svátkem zemřelých připravuje přímý přenos vymítání démonů z tajemného domu. Skupina lovců duchů a dalších expertů včetně média a biskupa se pokusí očistit od zlé energie budovu, ve které žil mladý chlapec, údajně posedlý ďáblem. V domě, který přibližuje spisovatel Blatty v hororovém románu Exorcista, je nainstalováno šest kamer. Připraveni zasáhnout jsou záchranáři i policisté.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Migranti můžou mít o azylu zkreslené představy. Německá kampaň v Afghánistánu to chce změnit

Afghánci jsou po Syřanech na druhém místě z hlediska počtu běženců vstupujících do Německa. Cílem německé informační kampaně je uvést často nereálné představy o azylu v zemi na pravou míru. Kampaň není v regionu první, už předtím německá vláda zahájila několik podobných akcí v arabských zemích.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Obama vyšle do Sýrie speciální jednotku. Má radit umírněným povstalcům

Prezident USA rozhodl, že skupinka speciálních jednotek americké armády pojede do Sýrie. Vojáci by měli fungovat jako poradci umírněných povstaleckých skupin. Rozhodnutí Washingtonu přichází v době, kdy Rusko zvýšilo své vojenské nasazení ve válkou zmítané zemi.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Polský soud odmítl vydat Romana Polanského do USA. Režiséra stíhají kvůli sexu s nezletilou

Krakovský soud odmítl vydat režiséra Romana Polanského do USA. V nich je stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou dívkou, které bylo v té době 13 let. V procesu v USA se k činu přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Syrská armáda vypálila na tržiště u Damašku rakety. Zemřelo přes 50 lidí

Nejméně 57 lidí zahynulo při raketovém útoku syrské vládní jednotky. Zraněných je dalších 100 lidí. Syrská armáda vystřelila na tržiště v Dumě poblíž Damašku dvanáct raket. Odpůrci syrského režimu kontrolují Dumu asi dva roky. Při jednom náletu v srpnu tam přišlo o život 117 lidí.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

WHO mírní paniku: Varování před uzeninami neznamená, že lidé mají úplně přestat jíst maso

Světová zdravotnická organizace (WHO) upřesnila, že varování před masnými výrobky neznamená, že by lidé měli přestat jíst maso úplně. Potom, co WHO zveřejnila zprávu, že masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu, se zvedla vlna pobouření z celého světa. Výsledky studie potvrdily správnost doporučení z roku 2002, aby lidé kvůli snížení rizika vzniku rakoviny konzumaci zpracovaného masa omezili.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

USA téměř odvrátily platební neschopnost, díky zákonu si mohou půjčovat do roku 2017

Americký Kongres schválil zákon, který odvrací platební neschopnost. Pokud ho podepíše i prezident Barack Obama, bude si vláda moct půjčovat peníze až do roku 2017. Americké ministerstvo financí varovalo, že pokud by Kongres opatření neschválil, vyčerpalo by do 3. listopadu veškeré své kapacity pro půjčky.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Na východě Ukrajiny explodoval muniční sklad. Střepiny létaly tři kilometry daleko

Při explozi ve městě Svatove, které leží v Luhanské oblasti kontrolované ukrajinskou armádou, zahynuli nejméně dva lidé. Následný požár, který výbuch způsobil, se podle agentury Interfax šíří do obytných čtvrtí. Intenzita výbuchů se podle místního gubernátora snižuje. Sklad ale může kdykoli vybouchnout znovu.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Uprchlíkům u srbských hranic pomáhají stovky dobrovolníků. Čechů je nejvíc, dorazila jich víc než stovka

Češi v Berkasovu poskytují především informace, teplé jídlo a suplují práci zdravotníků. Aby náklady byly co nejnižší, pořizuje takzvaný Czech Team humanitární pomoc přímo na místě. Mnoho uprchlíků nemá teplé oblečení ani boty. Situaci těžko snášejí zejména malé děti.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Do Sýrie proudí íránské zbraně a vojáci. Armádu prý přepravuje civilní aerolinka, zbraně dováží ruská letadla

Podle informací stanice FoxNews dováží ruská letadla do Sýrie íránské zbraně. Dovoz zbraní je ale porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN o zbrojním embargu vztahujícím se na Írán. FoxNews tvrdí, že íránská civilní aerolinka Máhán Air přepravuje do Sýrie íránské vojáky.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

EU na čtyři měsíce pozastaví sankce vůči Bělorusku. Je to reakce na srpnové propuštění politických vězňů

Evropská unie zmrazí na čtyři měsíce sankce vůči třem běloruským společnostem a 170 Bělorusům. Včetně prezidenta Alexandra Lukašenka. Rozhodnutí je reakcí na srpnové propuštění všech politických vězňů v Bělorusku. Běloruská opozice ale se zrušením sankcí nesouhlasí, k zlepšení lidských práv zemi podle nich nedošlo.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Romský policista z Česka převzal Řád britského impéria. V Británii pomáhá Romům a založil českou knihovnu

Anglický policista z Liberce získal vysoké ocenění, které propůjčuje královna Alžběta II. Český Rom Petr Torák získal Řád britského impéria za komunitní práci v Peterborough a dalších městech. "Jsem hrdý na to, že jsem dozajista první Rom, kterému byla dána takováto pocta," řekl Torák.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Slovensko chce postavit bariéry na hranicích, pokud selže ochrana Schengenu

Slovenský premiér Robert Fico uvedl, že Slovensko je připraveno postavit zábrany, pokud v jiných státech selže ochrana vnější schengenské hranice. Případné bariéry by měly nasměrovat migranty na vybraná místa s cílem podrobit je kontrole. Nemají tedy podle Fica sloužit k zamezení vstupu běženců na Slovensko.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

V Číně končí politika jednoho dítěte. Rodiny budou moct mít dvě děti

Vedení čínských komunistů se rozhodlo zrušit politiku jednoho dítěte. Od nynějška bude rodinám povoleno mít dvě děti. Čína již v minulosti postupně zmírňovala přísné populační zákony, protože vedou k rychlému stárnutí obyvatelstva a převaze mužů nad ženami.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Sacharovovu cenu získal Raíf Badáví. Bloger, který je za urážku islámu ve vězení

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví. Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals, od roku 2012 je za údajnou urážku islámu ve vězení. Cenu udělují europoslanci každoročně od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Sonda Rosetta našla na kometě molekuly kyslíku. Objev může změnit teorie o vzniku vesmíru

Vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě Čurjumov-Gerasimenko molekuly kyslíku. Podle studie vědců to může změnit některé dosavadní teorie o vzniku vesmíru. Molekulární kyslík na kometě může pocházet už z dob vzniku sluneční soustavy.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Sasko chce škrtat rozvojovou pomoc pro země, které odmítají přijmout zpět své běžence

Německo by mělo omezit pomoc pro země, které odmítají přijmout neúspěšné žadatele o azyl, řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Podle něj je problém, že domovské země uprchlíkům odmítají vydávat náhradní cestovní doklady a běžence pak není možné fakticky vypovědět. S příchodem běženců do Německa však roste také počet krajně pravicových násilných činů. Ve čtvrtek zadrželi muže, který zabil čtyřletého chlapce.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Babiš je tím, kým by chtěl být Donald Trump. Nejmocnějším mužem v zemi, píše Politico

Andrej Babiš je nejvlivnějším mužem v zemi. Využívá svých peněz a konexí k tomu, aby byl "antipolitický politik", píše server Politico. "Nepotřebuji politiku. Bez té práce bych měl lepší život," uvedl Babiš pro Politico. Vicepremiér podle textu v Politico mimo jiné doporučil Severoatlantické alianci, aby změnila názor, že Rusko je v současnosti jeho největší problém.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Republikáni v debatě útočili na média a sebe navzájem. Trump působil unaveně, pozadu zůstal Jeb Bush

Ve třetí televizní debatě republikánských uchazečů se pod palbou ocitali nejen demokraté a média, ale hlavně sami republikáni navzájem. Podle analytika BBC se hlavní událostí večera stalo selhání Jeba Bushe. Naopak senátor za Texas Ted Cruz předvedl nejlepší dvě hodiny své kampaně. Bývalý neurochirurg Ben Carson musel čelit četným narážkám poté, co přiznal jako svou hlavní slabinu politickou nezkušenost. Donald Trump prý tentokrát působil unaveně.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

V ukrajinské Oděse opět zvolili proruského starostu. Proti volbám se zvedly protesty

Volební komise v Oděse na jihu Ukrajiny oznámila, že v komunálních volbách byl do čela města opět zvolen dosavadní starosta Gennadij Truchanov. Ten podporoval zdejší proruské demonstrace. Výsledek voleb ve středu vyvolal protesty. Případ nejspíš skončí u soudu.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Stovky lidí přišly na pohřeb prvního ruského vojáka, který padl v syrské válce

Na pohřeb prvního ruského vojáka padlého v syrské válce Vadima Kostěnka přišly stovky lidí. Podle úřední verze spáchal sebevraždu. Příbuzní o tom ale pochybují. Vojákova dívka tvrdí, že prý do Sýrie nechtěl, ale bál se odmítnout, aby jej z armády nevyhodili.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

NATO zvažuje posílení vojsk na hranicích s Ruskem. Nové prapory by měly zamířit do Polska a Pobaltí

V Polsku a ve třech baltských zemích by mohly být prapory NATO až o síle tisíc mužů. Ve hře je i skromnější plán, který počítá s jedním praporem. USA plán podporují, výhrady má ale Německo.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Evropský parlament schválil přísnější limity pro látky znečišťující ovzduší

Evropský parlament podpořil návrh na zavedení přísnějších národních stropů pro šest hlavních látek znečišťujících ovzduší. Evropská komise odhaduje, že špatná kvalita ovzduší způsobuje v EU odhadem 400 tisíc předčasných úmrtí ročně. Po středečním hlasování o postoji Evropského parlamentu by v příštích měsících měla následovat jednání s členskými státy a s komisí.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

"Přístav" na ochranu dat mezi Amerikou a Evropou není bezpečný. Firmy však našly řešení

I poté co Soudní dvůr EU pozastavil platnost dohody o ochraně osobních dat mezi USA a EU, existují hned dva způsoby, jak lze data ochránit. V největší nejistotě jsou menší firmy, které využívají služby amerických společností, jako jsou například datová úložiště. Eurokomisařka Věra Jourová odlétá do Washingtonu jednat o nové podobě Bezpečného přístavu v polovině listopadu.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Putin se těší rekordní důvěře obyvatel Ruska. Ke zvýšení popularity mu pomohly nálety v Sýrii

Vladimiru Putinovi nyní důvěřuje 88 procent Rusů. To je o čtyři procentní body více než minulý měsíc. Průzkum také ukázal, že 61 procent Rusů je přesvědčeno, že se jejich vlast ubírá správným směrem. Putinova obliba prudce vzrostla po anexi Krymu v březnu 2014 a nyní i po ruských náletech v Sýrii.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Výběr posádky pro let na Mars budeme každý rok opakovat, říká Bas Lansdorp, který chce poslat lidi na rudou planetu

Projekt letu na Mars brzdí hlavně nedostatek financí, které proudí od investorů a dárců. Výběr finalistů pro vesmírný let chce společnost Mars One oznámit v příštím roce. Na Mars chce společnost odletět už v roce 2027, a předběhnout tak NASA. Neplánujeme návrat posádky na zem, říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom Bas Lansdorp.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Rakousko postaví plot na hranicích se Slovinskem. Denně překročí hranici mezi oběma státy několik tisíc lidí

Podle rakouského ministerstva vnitra přechází denně hranici země tři až osm tisíc lidí. Připravuje se však až na přechod 12 tisíc uprchlíků. Když maďarská vláda před téměř dvěma týdny zavřela hranice s Chorvatskem, začala většina migrantů proudit novou trasou přes Slovinsko a Rakousko. Žádný časový rámec pro vybudování plotu rakouské ministerstvo nezmínilo.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Show must go on. Zoufalí moldavští zemědělci natočili klip, který má zlomit ruské embargo

Na podporu moldavských farmářů, kteří mají velké ztráty kvůli ruskému embargu na dovoz ovoce a zeleniny, vznikla svérázná verze hitu skupiny Queen. Premiér Valeriu Strelec se bojí, že nespokojení zemědělci se přidají k demonstracím v centru Kišiněva. Oficiálním důvodem ruského kroku byl výskyt škůdců a nakažlivých nemocí.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Chorvati smějí užívat marihuanu k léčebným účelům. Bude ale jen na předpis

Chorvatsko legalizovalo používání marihuany k léčebným účelům. Stalo se tak dvanáctou evropskou zemí, která to umožňuje. Pěstovat konopí podomácku bude ale i nadále nezákonné.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Německo zpřísňuje imigrační politiku, posiluje také integraci uprchlíků. Nechce opakovat chyby z minulosti

Německý spolkový sněm ve čtvrtek odsouhlasil nové reformy, které zpřísňují doposud velmi benevolentní imigrační politiku. Berlín přidal nové státy na seznam bezpečných zemí a omezil finanční podporu pro schválené i neúspěšné žadatele o azyl. Hlavním tématem je ale bezpodmínečné a aktivní začlenění nově příchozích do německé společnosti.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Pistorius půjde do domácího vězení. Za mříže se však možná ještě vrátí

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius se 20. října přesune do domácího vězení, kde si odpyká zbytek svého pětiletého trestu za zabití z nedbalosti. Nejvyšší soud začne na začátku listopadu jeho případ znovu projednávat a státní zástupce usiluje o to, aby byl uznán vinným z vraždy. V takovém případě by se do vězení vrátil.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Američtí vojáci zůstanou v Afghánistánu i po roce 2016. Obama změnil plán

Pro příští rok ponechají Spojené státy na afghánském území stávajících 9800 příslušníků americké armády. V roce 2017 se jejich počet sníží na zhruba 5500. Mezinárodní jednotky loni oficiálně ukončily bojové operace, teď pokračují ve výcviku afghánských bezpečnostních složek.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Syrská armáda dobývá sunnitskou Talbísu. Rusové bombardovali okolní vesnice

Podle syrské televize ruské nálety připravily půdu pro pozemní útok syrské armády na Talbísu. V boji údajně zemřelo asi deset lidí. Dobytím Talbísy syrský režim podle Reuters rozšíří svou sféru vlivu kolem velkých měst na západě země.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

EU vyjednala dohodu s Tureckem. Dá mu tři miliardy eur na boj s migrační krizí, na oplátku chce přísnější kontrolu hranic

Hlavním tématem čtvrtečního summitu EU v Bruselu byla migrační krize. Zástupci zemí zhodnotili vývoj od mimořádné schůzky na konci září. Diskuse se dotkla i vývoje v samotné Sýrii, odkud do EU míří většina uprchlíků. Dění na summitu, události spojené s uprchlickou krizí i situaci na Blízkém východě jsme sledovali v on-line reportáži.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Skotská zdravotnice vyléčená z eboly je opět v kritickém stavu. Jde o první takový případ

Londýnská nemocnice Royal Free sdělila, že zdravotní sestra Pauline Cafferkeyová, která se údajně úspěšně zotavila po nakažení ebolou, je nyní v kritickém stavu. Jedná se o první případ takto vážného stavu u osoby, která se z eboly vyléčila. Doktor Ben Neuman stanici BBC řekl, že návrat onemocnění zatím nelze vysvětlit a že lékařský tým je "na zcela nezmapovaném území".

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Čeští vojáci začínají v Maďarsku pomáhat střežit hranici. Stráví tam dva měsíce

Od čtvrtka začínají čeští vojáci pomáhat střežit schengenskou hranici před přílivem migrantů v Maďarsku. Cvičení Balaton 2015 bude trvat dva měsíce. Do země je vysláno až 25 vojáků. Maďarské armádě pomohou při převozu materiálu nebo při budování plotu. V Maďarsku budou působit především řidiči a obsluha techniky.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Německá rozvědka čelí dalšímu skandálu. Kromě pomoci americké NSA sledovala i vlastní spojence

Do roku 2013 podle německého listu Der Spiegel vedla Německá Spolková zpravodajská služba (BND) špionáž komunikace spojenců z EU i USA. První aféra vypukla v dubnu, kdy BND měla poskytnout USA zpravodajská data týkající se Evropy. Nové informace ukazují, že BND se sama zajímala například o francouzské či americké cíle nebo zbrojní a letecké podniky.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Turecko zatklo dva podezřelé z bombových útoků v Ankaře. Mají mít vazbu na kurdské separatisty

V souvislosti s bombovými útoky v Ankaře zatkla turecká policie dva podezřelé. Jako vodítko k dvojici posloužily twitterové zprávy, které naznačovaly přítomnost bomby den před útokem. Podle úřadů mají zadržení vazbu na separatisty z Kurdské strany pracujících (PKK), která v současnosti bojuje proti tureckým ozbrojeným složkám.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Bývalý šéf ukrajinské zbrojovky Znamja byl v Rusku odsouzen za špionáž

Jurij Sološenko byl v Rusku odsouzen na šest let. Ruská strana tvrdí, že se snažil v minulosti získat zbraň, kterou chtěl převézt na Ukrajinu. Důchodce obvinění odmítá a plánuje se odvolat. Ukrajinská média spekulují o tom, že ruské obvinění může souviset s vyšetřováním sestřelení letu MH17.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Slovenský premiér Fico: Uprchlíkům pomůžeme, ale dobrovolně. Možná jich vezmeme 50, možná 200

Robert Fico oznámil, že je země připravena pomoci uprchlíkům. Pomoc by však byla dobrovolná a Slovensko nadále odmítá kvóty navrhované Evropskou unií. Sociální demokraté v čele s Ficem chystají právní kroky vůči rozmisťování migrantů. Slovensko již dříve oznámilo, že je připraveno přijmout zhruba 200 uprchlíků. Evropská komise navrhuje více, než jedenácti násobek.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Jak vypadá život na jihu Sibiře? V Tuvě jako by se čas zastavil

Uhelné doly, buddhismus i stáda u rodinných farem. Do zapomenutého koutu světa pokrok proniká jen pomalu. Republika Tuva je součástí Ruské federace a na jejím území žije kolem 300 000 obyvatel. Naprostou z nich tvoří Tuvinci. Jejich tradičním způsobem obživy nadále zůstává kočovné pastevectví. Vyznávají šamanismus i tibetský buddhismus.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz