Linka 199

Němci si střílejí vlastní energetický gól

Bývalý šéf RWE označil německou energetickou revoluci, tzv. Energiewende, za harakiri. Jeho slova znějí ještě závažněji v okamžiku, kdy Baracka Obamu vystřídal v Bílém domě Donald Trump.

Štítky: procent dnes energetický usa plynu přitom trump střílejí vlastní vlastní energetický němci si

Zdroj: iuhli.cz

Mládek navrhl řešení pro OKD, Babiš je proti

Ministr Mládek (ČSSD) navrhne vládě, aby OKD odkoupil za jednu korunu státní podnik Diamo. Ministr financí Babiš (ANO) záměr považuje za mrhání peněz daňových poplatníků, OKD by podle něj měl koupit privátní investor.

Štítky: který řešení návrh bylo korun babiš uvedl mládek nwr

Zdroj: iuhli.cz

Indie chce letos těžit více uhlí

Zatímco sousední Čína pokračuje v omezování těžby, Indie naplánovala pro uhlí v sezóně 2017/18 vyšší cíle. Ministerstvo uhlí by letos chtělo dosáhnout produkce 660 milionů tun, což představuje meziroční růst o 15 procent. Optimismus rezortu nezviklal ani fakt, že letošní plán nebude s největší pravděpodobností naplněn.

Štítky: výkon podle roce energie tun uhelných greenpeace milionů tun uhlí v dillí

Zdroj: iuhli.cz

Dukovany jedou jen napůl

V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka prvního reaktorového bloku. Výroba Dukovan tak klesla na polovinu, protože od loňského září stojí i blok číslo dvě.

Štítky: stanice elektřiny dukovany dukovanech bloku čerpací bloků blok bloky centrální čerpací stanice

Zdroj: iuhli.cz

Křetínský zvažuje odchod z Polska

Polská vláda donutila francouzský státem ovládaný koncern EDF, aby prodal uhelnou elektrárnu Rybnik i portfolio tepláren místním energetickým společnostem. Křetínského EPH, se kterým se EDF původně dohodlo, nedostal z politických důvodů šanci.

Štítky: zvažuje teplárny energetiky polska holding polské důl edf rybnik elektrárnu rybnik

Zdroj: iuhli.cz

Úřad práce zřídil v OKD mobilní pracoviště | iUHLI.cz

Zaměstnanci, kteří budou v následujících měsících odcházet z těžební společnosti OKD, mají od včerejška k dispozici mobilní poradenské středisko Úřadu práce ČR.

Zdroj: iuhli.cz

V Havířově zmizely těžní věže i pracovní místa | iUHLI.cz

Na první pohled nejvýraznější změnou, která nastala v Havířově po zavření Dolu Dukla, je odstranění těžních věží z panoramatu města. Nejvýznamnějším dopadem útlumu hornické činnosti ale byl úbytek pracovních míst.

Zdroj: iuhli.cz

Čína pokutovala špinavé elektrárny | iUHLI.cz

Čína vystavila pokutu provozovatelům 605 uhelných elektráren v celkové výši 328 milionů jüanů (1,2 miliardy korun) za porušení pravidel týkajících se životního prostředí a falšování dat k získání nároku na „zelené“ dotace.

Zdroj: iuhli.cz

Obří důl Carmichael se otevře do poloviny roku 2017 | iUHLI.cz

Indický energetický gigant Adani oficiálně oznámil zahájení výstavby dolu Carmichael v Austrálii během první poloviny příštího roku. Firma slíbila, že pro projekt upřednostní místní pracovníky.

Zdroj: iuhli.cz

Prognóza: Co se bude dít v OKD | iUHLI.cz

Přehled možných termínů, které by mohly být podstatné pro společnost OKD v nejbližších měsících.

Zdroj: iuhli.cz

Horníci OKD požadují nápravu chyb minulosti | iUHLI.cz

Sdružení hornických odborů (SHO) ve svém prohlášení naléhá na vládu, aby zajistila majetek OKD a umetla cestu pro prodej bytového fondu společnosti stávajícím nájemníkům. Odboráři zároveň vyjádřili plnou podporu návrhu poslance Josefa Hájka (ANO).

Zdroj: iuhli.cz

Německá Energiewende je harakiri | iUHLI.cz

Podle bývalého generálního ředitele RWE Fritze Vahrenholta povede překotná německá snaha o snížení emisí pouze k nevídanému růstu cen elektřiny a hospodářským problémům. Snahy Německa o dekarbonizaci jsou navíc podle něj při srovnání s Čínou zbytečné.

Zdroj: iuhli.cz

Kongres chce zrušit zákony proti uhlí | iUHLI.cz

Dva strašáky, které pro těžební společnosti připravila končící Obamova vláda, hodlá republikány ovládaný Kongres zrušit. K anulování několika právních předpisů, které jsou opozici odcházejícího prezidenta solí v očích, by mohl posloužit speciální zákon z roku 1996.

Zdroj: iuhli.cz

Co přinese dnešní schůze věřitelského výboru OKD | iUHLI.cz

Dnes by se od dvou hodin odpoledne měla konat schůze věřitelského výboru OKD. V pořadí by to měla být schůze osmá. Co se dá odhadovat o jejím programu?

Zdroj: iuhli.cz

Německo nesplní své klimatické cíle | iUHLI.cz

Podle německého reportu „Ochrana klimatu 2016“ Německo nejspíš nesplní vlastní navržené klimatické cíle pro rok 2020. Němci v této oblasti ani nechystají žádné razantní kroky.

Zdroj: iuhli.cz

horník tlačící vozík s uhlím foto okd_compressed | iUHLI.cz

Archiv OKD je otevřen široké odborné i laické veřejnosti. Foto: OKD

Zdroj: iuhli.cz

Británie vyrobila nejméně elektřiny z uhlí v historii | iUHLI.cz

Velká Británie vyrobila v loňském roce historicky nejméně elektřiny z uhlí. Je to důsledek uzavření několika uhelných elektráren a přechod některých jiných na spalování biomasy.

Zdroj: iuhli.cz

Evropská komise nechce uhelné záložní zdroje | iUHLI.cz

Evropská komise chce za pět let odstřihnout uhelné bloky od podpory pro záložní zdroje energie. Doplatí na to i Křetínského EPH. Návrh musí schválit členské země EU.

Zdroj: iuhli.cz

Historie dolu Rudiay II v Chudeřicích | iUHLI.cz

Důlním podnikáním se zabýval i rod Lobkoviců na Bílinsku. V jejich hnědouhelném dole Rudiay II v Chudeřicích se hlubinným, kombinovaným a posléze povrchovým způsobem vytěžilo zhruba 10 milionů tun uhlí.

Zdroj: iuhli.cz

Větrné plány miliardáře hatí tetřívek | iUHLI.cz

Připomíná to příběh Davida a Goliáše. Plán miliardáře Daniela Křetínského vybudovat v Krušných horách větrný park narazil na ochranu několika ohrožených živočichů v čele s tetřívkem obecným.

Zdroj: iuhli.cz

Sirotkům nepomáhá Bakala, ale Barborka | iUHLI.cz

Hornictví je nebezpečné povolání, které si vybírá i své oběti. Po zesnulých hornících zůstaly stovky dětí, které předčasně přišly o svého otce.

Zdroj: iuhli.cz

Analytik: Nízké ceny uhlí se jen tak nevrátí | iUHLI.cz

S jedním z nejznámějších českých energetických analytiků a zakladatelem poradenské společnosti ENA Jiřím Gavorem jsme se v rozhovoru podívali na blízkou i vzdálenější budoucnost uhlí. Řeč přišla i na antifosilní zákon, nový energetický balíček EU a možnosti Trumpovy administrativy.

Zdroj: iuhli.cz

Brabec smetl antifosilní zákon ze stolu | iUHLI.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ustoupil ze záměru předložit vládě návrh antifosilního zákona. Ten měl zemi nařídit snižování emisí oxidu uhličitého až o 80 procent do roku 2050.

Zdroj: iuhli.cz

Končící Obama poslal další miliardy na boj s klimatem | iUHLI.cz

Americký prezident Barack Obama udělal těsně před odchodem z úřadu poslední zářez do federálního rozpočtu. Na boj s klimatickými změnami, který byl jedním z jeho klíčových témat, poslal v přepočtu více než 13 miliard korun.

Zdroj: iuhli.cz

Uhlobaron Tykač vyhrál soud s Telefónicou | iUHLI.cz

Španělská telekomunikační společnost Telefónica má zaplatit firmám finančníka Pavla Tykače 1,7 miliardy korun za odprodej akcií v bývalém Českém Telecomu. Rozhodl o tom Vrchní soud.

Zdroj: iuhli.cz

Elektřina je nejdražší za pět let | iUHLI.cz

Cena elektřiny v České republice je nejvyšší za posledních pět let. Může za to chladné počasí, stojící větrné elektrárny v Německu a odstávky jaderných zdrojů ve Francii.

Zdroj: iuhli.cz

Protesty polských horníků | iUHLI.cz

Horníci z polského dolu Krupinski, kde má být na konci prvního čtvrtletí roku 2017 ukončena těžba uhlí, v sobotu zorganizovali na obranu své práce protest. Akce se zúčastnilo asi 200 lidí, mezi nimi byli horníci, jejich rodiny i komunální politici.

Zdroj: iuhli.cz

Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech | iUHLI.cz

Začíná platit novela zákona o ochraně ovzduší, která umožní úřadům kontrolovat, čím lidé topí. Tam, kde je velké znečištění, například v Moravskoslezském kraji, vyrazí již v lednu úředníci do problémových míst.

Zdroj: iuhli.cz

Norský ropný fond pokračuje v boji proti uhlí | iUHLI.cz

Vládní penzijní fond Norska (takzvaný ropný fond), největší samostatný fond podobného typu na světě, rozhodl na základě takzvaného uhelného kritéria o vyloučení dalších 15 společností.

Zdroj: iuhli.cz

VIDEO: Na prvního Mostečana se čekalo do čtyř | iUHLI.cz

První miminko roku 2017, které se 1. ledna krátce po šestnácté hodině narodilo v mostecké porodnici, se jmenuje Lukáš Pasterniak. Radost rodičů umocnily i dary od primátora města Most Jana Paparegy a manželů Ivany a Pavla Tykačových.

Zdroj: iuhli.cz

Beneš povede ČEZ další 4 roky | iUHLI.cz

Zástupci ministerstva financí v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ hlasovali proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: iuhli.cz

Rok uhlí | iUHLI.cz

Začátek nového roku je vždy příležitostí k otázkám: jakých bude nadcházejících dvanáct měsíců. Loňský rok byl v pravdě rokem uhlí. Bude tak možno tak označit i rok 2017?

Zdroj: iuhli.cz

Rakouská energetická schizofrenie | iUHLI.cz

Závislost Rakouska na elektřině ze zahraničí trvale roste. Nejvíc do země vyvážejí elektřinu Němci a Češi, přičemž v obou případech se jedná i o jadernou a uhelnou energii, proti které Rakousko dlouhodobě vystupuje.

Zdroj: iuhli.cz

Záchranáři pátrají po 22 hornících v čínském dole | iUHLI.cz

Dvaadvacet horníků zůstalo uvězněno po neštěstí v uhelném dole na severovýchodě Číny. Podle místních médií začalo v úterý pozdě večer na šachtě hořet. Po havířích pátrají záchranáři.

Zdroj: iuhli.cz

Topolánek: Konec uhlí je v nedohlednu | iUHLI.cz

Jaderné elektrárny v řadě evropských zemí dožívají a nestaví se nic. Pokud to tak zůstane, bude potřeba dobudovat fosilní zdroje, protože jinak bude elektřina v EU na příděl, uvedl v rozhovoru pro e15.cz bývalý premiér České republiky Mirek Topolánek.

Zdroj: iuhli.cz

Teplárny loni investovaly do snížení emisí miliardy | iUHLI.cz

Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí 2,8 miliardy korun. Od roku 2013 činí jejich investice do ochrany ovzduší 19 miliard korun. Podle Teplárenského sdružení ČR budou investice pokračovat i v dalších letech.

Zdroj: iuhli.cz

Hasiči z Bíliny mají novou cisternu | iUHLI.cz

Aby mohli hasiči z Dolu Bílina (DB) co nejlépe zmáhat požáry, požární asistence, či prvotní předlékařskou pomoc, absolvují taktická cvičení, různé speciální kurzy a průběžně modernizují hasičskou techniku.

Zdroj: iuhli.cz

Komínová novela funguje. Černého dýmu ubylo | iUHLI.cz

Stačilo pohrozit sankcí a lidé, z jejichž komína se dlouhodobě linul tmavý kouř, už plánují koupit nový kotel. Tak v obci Kostelec na Stříbrsku zafungovala novela zákona o ochraně ovzduší, která začala platit na začátku roku.

Zdroj: iuhli.cz

Krúpa chce obstavit Bakalův majetek | iUHLI.cz

Skupina Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy podala na Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) podnět k obstavení veškerého majetku podnikatele Zdeňka Bakaly. Podle firmy se Bakala podílel na vyvedení desítek miliard korun z černouhelné společnosti OKD.

Zdroj: iuhli.cz

Další mrtví horníci v Číně | iUHLI.cz

Devět lidí zahynulo v uhelném dole v severní Číně, kde se částečně propadla důlní šachta. Zachránit se podařilo jen jednoho člověka, který byl v té době pod zemí a se zraněními byl převezený do nemocnice.

Zdroj: iuhli.cz

Úložiště snižuje atraktivitu obcí | iUHLI.cz

Obce v Pošumaví, které stát už před 15 lety vytipoval jako jednu ze sedmi možných lokalit pro úložiště jaderného odpadu, pociťují dlouhodobě snížený zájem o bydlení i investice v místě.

Zdroj: iuhli.cz

Evropská závislost na ruském plynu stoupá | iUHLI.cz

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord 49,8 miliardy krychlových metrů. Vývoz ruského plynu do Evropy včetně Německa od počátku roku silně roste.

Zdroj: iuhli.cz

Německo se pokouší zkrotit emise | iUHLI.cz

V Německu probíhá energetická revoluce. I přes proklamace a enormní náklady se ale nedaří snižovat emise CO2. Spolkový úřad pro životní prostředí nyní přišel s dalšími návrhy.

Zdroj: iuhli.cz

Bývalí polští horníci čekají na deputátní uhlí | iUHLI.cz

Návrh zákona o deputátním uhlí pro hornické důchodce začne již projednávat polský Parlament. Uvedl to náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski.

Zdroj: iuhli.cz

Polsko čelí útoku smogu | iUHLI.cz

Polsko se dusí smogem. Hlavním viníkem jsou lokální topeniště. Podle odhadů funguje v Polsku až 5 milionů zastaralých kotlů na uhlí.

Zdroj: iuhli.cz

Vloni rostly nejrychleji ceny energií | iUHLI.cz

Rok 2016 nebyl z pohledu světové ekonomiky nijak zvláštní. Výjimkou jsou ceny energií. V lednu a únoru 2016 sice ještě klesaly, pak se ale situace prudce obrátila a nyní jsou téměř o polovinu vyšší než před rokem. Energetické suroviny tak s přehledem překonaly všechny ostatní komodity.

Zdroj: iuhli.cz

Separatisté parazitují na ukrajinském uhlí | iUHLI.cz

Separatisté z tzv. Luhanské lidové republiky si nechávají téměř polovinu hodnoty uhlí dodaného z okupovaných území na Ukrajinu.

Zdroj: iuhli.cz

Do Německa proudí miliony tun uhlí z Kolumbie | iUHLI.cz

V Německu bude v dohledné době ukončena těžba uhlí. Tamní uhelné elektrárny však budou fungovat dál, a to díky uhlí z dovozu. Miliony tun uhlí se do Německa dovážejí například z Kolumbie.

Zdroj: iuhli.cz

Indické důlní neštěstí má nakonec šestnáct obětí | iUHLI.cz

Záchranáři vyprostili těla 16 horníků, kteří přišli o život při čtvrtečním důlním neštěstí ve východní Indii. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. V dole bylo zavaleno celkem 23 mužů.

Zdroj: iuhli.cz

Těžaři začínají odvádět vyšší poplatky státu | iUHLI.cz

Těžební firmy začaly od 1. ledna státu odvádět vyšší poplatky za povrchovou těžbu nerostů. S navýšením počítá vládní nařízení, které navazuje na novelu horního zákona.

Zdroj: iuhli.cz

Zkušenosti ze šachty využil i v politice | iUHLI.cz

Havířem byl téměř třicet let, než se začal věnovat politice. Současný poslanec a bývalý mostecký primátor Vlastimil Vozka přiznává, že na hornictví nikdy nezapomněl. A jeho horničtí kolegové zase na něj, navrhli ho na udělení nejvyššího hornického vyznamenání, Ceny Jiřího Agricoly.

Zdroj: iuhli.cz

Rakouská elektřina a české jádro a uhlí | iUHLI.cz

V otázce zásobování našeho jižního souseda elektrickou energií mají v prvním okamžiku pravdu tak trochu všichni: Ti, co říkají, že se rakouská energetika bez českých jaderných a uhelných elektráren obejde i ti, kteří říkají, že jim to ale dlouho nevydrží.

Zdroj: iuhli.cz

Číňané půjčí Polákům na nový uhelný důl | iUHLI.cz

Čínské banky mohou poskytnout úvěr až do výše 80 procent investice otevření uhelného dolu Jan Karski v Lubelské uhelné pánvi v Polsku. Projekt je realizován firmou Prairie Mining.

Zdroj: iuhli.cz

Pozice uhlí v USA posiluje | iUHLI.cz

Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Spojených státech se začal zvyšovat a přiblížil se plynu. Podle analytiků agentury Platts by podíl uhlí mohl v USA mírně stoupat i v nadcházejícím roce.

Zdroj: iuhli.cz

Pomohli zachránit život kolegy | iUHLI.cz

Zámečníci Jaroslav Duben a Josef Vlasák, mistr zauhlování Jan Křikava a velínářka Irena Konečná z ledvické SD – Kolejové dopravy poskytli při nedávné mimořádné události okamžitou pomoc a přispěli k záchraně života svého kolegy Karla Jošta.

Zdroj: iuhli.cz

Uhelná kolona veze Mongolsku naději | iUHLI.cz

Možná nejdelší dopravní zácpa na světě vznikla uprostřed širé stepi v jedné z nejméně osídlených zemí. Tvoří ji mongolské kamiony plně naložené uhlím pro čínský trh. Zatímco obvykle dopravní kolaps znamená značnou ztrátu času i peněz, zde je nadějí na ukončení vleklé hospodářské krize.

Zdroj: iuhli.cz

Křetínský začal těžit na dole Peres | iUHLI.cz

Německá společnost Mibrag, která patří pod Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, postupně plánovaně přesouvá povrchovou těžbu uhlí z dolu Schleenhein na důl Peres.

Zdroj: iuhli.cz

Vánoce v havířských koloniích | iUHLI.cz

Památkář Miloslav Rucki: „Dárky dostávaly hlavně děti, a to jablíčka, hrušky, sušené ovoce, oříšky. Praktické dárky, nejčastěji oblečení, se dávaly v hornických rodinách až od počátku 20. let minulého století.“

Zdroj: iuhli.cz

Zpráva IEA českou energetiku chválí i kritizuje | iUHLI.cz

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své prosincové zprávě vyzdvihla schválení Státní energetické koncepce (SEK) a zavádění moderních technologií v uhelných elektrárnách. Jedním dechem ale Čechy nabádá, aby v příštích letech navýšili investice do nových energetických projektů.

Zdroj: iuhli.cz

Lom ČSA narazil na limity těžby | iUHLI.cz

Lom ČSA na Mostecku dosáhl limitů těžby hnědého uhlí. Za ně už dál těžaři pokračovat nemůžou. Vláda je vloni prolomila pouze na lomu Bílina.

Zdroj: iuhli.cz